هود آزمایشگاهی
هود کشت‌بافت

هود آزمایشگاهی چیست؟ 

هود آزمایشگاهی به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی است که تمام آزمایشگاه های صنعتی، پژوهشی و پزشکی لزوما باید به آن مجهز باشند. محیط آزمایشگاه یک محیط بسته است و با توجه به این که کارکنان و مسئولین آزمایشگاه برای انجام تحقیقات و پژوهش های خود با مواد شیمیایی مختلف سر و کار دارند بنابراین احتمال آلودگی با مواد شیمیایی، انواع باکتری ها و ویروس ها، سموم معلق در هوای آزمایشگاه و انجام هر گونه فعل و انفعالات شیمیایی بسیار زیاد است که تمامی این موارد برای کارکنان آزمایشگاه خطر ساز است. به طور قطع هود آزمایشگاه به عنوان کاربردی ترین تجهیزات آزمایشگاه، نقش حفاظت کننده ی بسیار خوبی از نمونه های آزمایشگاهی در مقابل هر گونه فعل و انفعالات شیمیایی مثل فاسد شدن و تجزیه شدن دارد. هدف از استفاده از هود آزمایشگاهی مهار یا حذف ایمنی آلاینده های بیولوژیکی و شیمیایی خطر ناک است.

هود آزمایشگاه مجهز به فن و فیلتر است که عملکرد فن و فیلتر نقش بسیار مهمی در خروج و انتقال هوای آلوده ی آزمایشگاه به بیرون دارند و در واقع با تهویه ی مناسب، محیط آزمایشگاه را برای کارکنان ازمایشگاه عاری از هر گونه آلودگی می کنند و محیط آزمایشگاه برای آنها امن و ایمن است و احتمال قرار گرفتن آن ها در برابر مواد شیمیایی خطرناک یا عوامل بیولوژیکی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

انواع هود آزمایشگاهی چیست؟

هود شیمیایی(هود شیمی):

هود شیمیایی مهم ترین اصل استاندارد یک آزمایشگاه است و بخارات ناسی از فعل و انفعالات شیمیایی را به محیط خارجی انتقال می دهد و از هر گونه استنشاق بخارات مضر و سمی توسط پرسنل، آتش سوزی و انفجار و سوختگی های حرارتی و شیمیایی جلوگیری به عمل می آورد.

هود میکروبی( هود لامینار):

هود میکروبی در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی بسیار پر کاربرد است و با فن و فیلتر مجهزی که دارد هوای محیط آزمایشگاه را تهویه ی مطبوع می کند و محیط امنی را برای کشت سلول و بافت فراهم می نماید.

هود کشت بافت: نوعی اتاق های تمیز هستند که در آزمایشگاه‌های گیاهپزشکی، پزشکی کاربرد دارد. این نوع هود در واقع از الگوی جریان هوای چند لایه ای استفاده می کند و محیط تمیز و کنترل شده ای در اختیار کارکنان ازمایشگاه قرار می دهد.

شرکت نور صنعت تجهیز فردوس با سابقه ی بیش از 15 سال تجربه ی علمی و فنی در زمینه ی طراحی و ساخت انواع هود های آزمایشگاهی خدمات منحصر به فردی  ارائه نموده است و یکی از قابل اطمینان ترین محیط های کنترل شده مهندسی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

امیدواریم از مقاله هود آزمایشگاهی و هود کشت‌بافت بهره کافی را برده باشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *