• تاریخ انتشار: 26 مرداد 1401
هود میکروبی بیولوژیکی

از نقطه نظر اساسی، یه هود لامینار کلاس 1 و  هود میکروبی بیولوژیکی هر دو محفظه های حفاظتی محصور هستند که در محیط های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند. علیرغم داشتن یک ویژگی مشترک در ارائه یک منطقه کاری تمیز، این نوع تجهیزات باید به طور جداگانه در نظر گرفته شوند. به این معنی که یک هود لامینار کلاس1هرگز نمی تواند به جای هود  ایمنی زیستی استفاده شود. این دستگاه ها سطوح مختلفی از حفاظت را ارائه می دهند، به همین دلیل است که اهداف کمی متفاوت دارند.

انتخاب بین هود لامینار کلاس1 و هود میکروبی بیولوژیکی بستگی به هدف شما برای محافظت دارد: محصول، کاربر، محیط زیست یا ترکیبی از هر سه. بنابراین، هنگامی که این هدف را تعیین کردید، بهتر متوجه خواهید شد که چه نوع ماشینی برای شما قابل استفاده است.

همچنین باید کاربردهای آتی تجهیزات، قوانین آلودگی، و میزان آسیب احتمالی آن به سلامت انسان و محیط زیست را مشخص کنید. عملیات مربوط به عوامل خطرناک باید بر اساس الزامات ایمنی مناسب انجام شود. به عنوان مثال، برخی از کارها ممکن است برای هود لامینار کلاس1مناسب باشند، در حالی که عوامل عفونی به رویکرد متفاوتی نیاز دارند.

چه زمانی هود  لامینار کلاس1 عمودی بهترین انتخاب است؟

هود لامینار کلاس1 عمودی یک نیمکت تمیز است که یک منطقه عاری از آلودگی را برای رسیدگی به نمونه های آزمایشگاهی، محصولات و سایر نمونه ها فراهم می کند. سیستم های عمودی برای عبور هوای فیلتر شده با HEPA به سمت پایین در امتداد منطقه کار طراحی شده اند.

یکی از ویژگی‌های مهمی که باید در نظر بگیرید این است که هود ‌های  لامینار کلاس1 برای محصولات غیرخطرناکی که برای استنشاق اپراتور بی‌خطر هستند، مناسب هستند. محدودیت هایی از نظر حفاظت از پرسنل وجود دارد. این دستگاه‌ها حفاظت کافی را برای نمونه‌ها در طول آزمایش‌ها، بازرسی، مونتاژ و غیره تضمین می‌کنند. با این حال، آنها از افرادی که هود  و هر چیز دیگری را خارج از محفظه کار می‌کنند محافظت نمی‌کنند.

هودهای لامینار کلاس1هوای آلوده را از بیرون هود نمی‌دهند، اما جریان هوا از داخل در نهایت به داخل اتاق تخلیه می‌شود. بنابراین، اگر به نوع حفاظت جامع تری نیاز دارید، مثلاً هنگام کار با مواد خطرناک، انواع دیگر تجهیزات را در نظر بگیرید.

شما می توانید از هود لامینار کلاس1در موارد زیر استفاده کنید:

 • این کار به کیفیت هوای تمیز و بدون ذرات نیاز دارد.
 • هیچ مواد مضری وجود ندارد.
 • شما باید از محصول محافظت کنید اما نه از محیط کاربر یا محیط.

سیستم‌های هود لامینار کلاس1 در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن حفظ محیط کار بسیار تمیز و بدون آلودگی بیولوژیکی و ذرات ضروری است. به عنوان مثال می توان به رشته های پزشکی، دارویی، علمی و الکترونیک اشاره کرد. در اینجا چند کار وجود دارد که می توان از هود لامینار کلاس1 برای آنها استفاده کرد:

 • تهیه و عرضه فرآورده های دارویی استریل
 • تولید و اعتبار سنجی تجهیزات پزشکی
 • آزمایشات کشت سلولی
 • تهیه و ریختن محیط رشد باکتری
 • کنترل کیفیت و تست عقیمی
 • مجموعه ها و سیستم های الکترونیکی و نوری
 • زمان انتخاب هود میکروبی بیولوژیکی

هود میکروبی بیولوژیکی دستگاه های محفظه ای هستند که مجهز به فیلتر(های) HEPA هستند تا از کاربران، محصولات و محیط زیست در برابر مواد خطرناک محافظت کنند. آنها برای حذف عوامل بیولوژیکی بالقوه خطرناک قبل از بیرون کشیدن هوا طراحی شده اند. در نتیجه تمام میکروارگانیسم ها، ویروس ها و باکتری ها در داخل محفظه نگهداری می شوند. این هود ها اغلب در آزمایشگاه ها برای انجام تحقیقات، آزمایشات بالینی و انواع مختلف آزمایش استفاده می شوند.

اصطلاح هود میکروبی بیولوژیکی را فقط می توان برای برآورده کردن مشخصات کلاس I، II یا III به کار برد. باید از استانداردهای بین‌المللی ایمنی بیولوژیکی از نظر طراحی، الگوی جریان هوا با بردارهای سرعت جریان هوا و مکانیسم‌های خروجی آنها پیروی کند.

انتخاب هود  برای ایمنی در برابر عوامل بیولوژیکی بر اساس سطح ایمنی زیستی است که باید برای آن مناسب باشد. بسته به اینکه کاربر و فضای کاری مورد نیاز برای یک کار خاص، ممکن است نیاز داشته باشید:

کلاس I – صرفاً برای محافظت از اپراتور.

کلاس II – حفاظت از اپراتور، محصول و محیط زیست در برابر مواد بالقوه انتقال آئروسل، مرتبط با بیماری های انسانی و خطرات اولیه.

کلاس III – اپراتور، محصول و حفاظت از محیط زیست برای تجهیزات آزمایشگاهی تخصصی که با عوامل بیماری زا مرگبار سروکار دارند.

کلاس I BSC با نفوذ هوای خارج مشخص می شود. به این معنی که نمونه مورد مطالعه از خارج با هوای آلوده تماس پیدا می کند، اما اپراتور در معرض آن قرار نمی گیرد. این نوع گزینه های کاربردی محدودی دارد، به همین دلیل است که نسبت به دو نوع دیگر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که می خواهید پس از قرار دادن محصول در سینی، از هود های میکروبی بیولوژیکی کلاس II استفاده کنید. این دستگاه‌ها با جریان هوای داخل (برای ایمنی اپراتور)، هوای بدون ذرات فیلتر شده با فیلتر HEPA به سمت پایین (برای محافظت از محصول) و به همان اندازه هوای تمیزی که به اجزای تخلیه‌کننده (برای حفاظت از محیط زیست) می‌رود، ساخته شده‌اند. این یک هود  پرکاربرد در تهیه دارو، تحقیق، توسعه و غیره است.

هودهای میکروبی بیولوژیکی کلاس III دارای حداکثر ساختار ضد نشتی هستند. دارای پانل جلویی کاملاً بسته برای از بین بردن قرار گرفتن در معرض پرسنل با محصول، مهر و موم های هوابند برای حفظ آلودگی داخل و همچنین عدم خروج هوا، و گذرگاه دو درب برای انتقال مواد از درب غیراستریل به درب استریل. درب داخل این نوع برای عوامل بسیار خطرناک و تهدید کننده زندگی استفاده می شود.

خلاصه:

تفاوت های عمده بین این دو نوع تجهیزات در درجه اول به نیازهای یک آزمایشگاه خاص و نوع حفاظتی که یک کار نیاز دارد بستگی دارد. در این راستا، هود های هود لامینار کلاس1دارای ویژگی های زیر هستند:

 • فقط حفاظت از محصول؛
 • برای خطرات زیستی یا شیمیایی نامناسب است.

هود های میکروبی بیولوژیکی می توانند:

 • اطمینان از حفاظت از محصول، پرسنل و محیط زیست؛
 • کار با عوامل عفونی را ادامه دهید.

اگر مطمئن نیستید که کدام وسیله حفاظتی برای نیازهای شما مناسب است، با متخصصان ما در نور صنعت تجهیز فردوس تماس بگیرید. ما به شما کمک می کنیم تا نیازهای خاص خود را تعیین کنید و تجهیزات مناسب را انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
 • اطمینان از حفاظت از محصول، پرسنل و محیط زیست؛
 • کار با عوامل عفونی را ادامه دهید.
صرفاً برای محافظت از اپراتور.
حفاظت از اپراتور، محصول و محیط زیست در برابر مواد بالقوه انتقال آئروسل، مرتبط با بیماری های انسانی و خطرات اولیه.

شما می توانید از هودهای لامینار کلاس1در موارد زیر استفاده کنید:

 • این کار به کیفیت هوای تمیز و بدون ذرات نیاز دارد.
 • هیچ مواد مضری وجود ندارد.
 • شما باید از محصول محافظت کنید اما نه از محیط کاربر یا محیط.

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها