• تاریخ انتشار: 23 شهریور 1401
چمبر رطوبت و دما

 چمبر رطوبت و دما  (که محفظه تست محیطی نیز نامیده می شود) برای ارزیابی کیفیت و قابلیت اطمینان محصول در برابر شرایط مختلف محیطی به ویژه دما و رطوبت طراحی شده است.

چمبر رطوبت و دما معمولا توسط محققان صنایع مختلف مانند الکترونیک، برق، ارتباطات، خودرو، پزشکی، هوافضا و غیره استفاده می شود. 

فرض کنید، شرکت شما پروژه ای برای آزمایش یک محصول جدید برای شرایط مختلف محیطی دارد. به شما وظیفه داده می شود تا چمبر رطوبت و دما را که قادر به انجام آزمایش است، منبع و شناسایی کنید.

چگونه شروع می کنید؟ در انتخاب چمبر و تامین کننده مناسب باید به چه معیارهایی توجه کنید؟ آیا قیمت همیشه عامل تعیین کننده شماست یا کیفیت محصول یا خدمات پس از فروش برای شما مهمتر است؟

برای اینکه بتوان بهترین تصمیم را برای خرید یک محفظه دما و رطوبت مناسب گرفت، عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت. این مقاله با هدف کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه نوشته شده است. من قصد دارم 6 موردی را که باید قبل از انتخاب یا انتخاب در نظربگیرید :

  1. محدوده دما
  2. محدوده رطوبت
  3. نرخ تغییر دما
  4. ابعاد داخلی
  5. محصول در اتاقک
  6. روش خنک کننده 
محدوده دما

چمبر

اولاً، محدوده دما یک پارامتر اصلی در انتخاب یک محفظه است. تولید کنندگان دارای محفظه دمایی وسیع با طراحی متفاوت در ساختار و عایق هستند. به طور کلی، یک محفظه دمای استاندارد می تواند تا 70- درجه سانتی گراد و تا 150 درجه سانتی گراد بالا برود.
اگر تست شما بیش از دمای استاندارد نیاز دارد، امکان سفارشی کردن محفظه وجود دارد. فقط مطمئن شوید که جزئیات آزمایش را به تامین کننده اتاق خود ارائه کرده اید. دمای پایین نهایی مورد نیاز برای آزمایش شما نوع سیستم تبرید مورد نیاز را تعیین می کند. 

محدوده رطوبت

رطوبت نسبی (RH) به فشار بخار آب و دما در محفظه آزمایش بستگی دارد. در دمای پایین، سیستم ممکن است به رطوبت نسبی بالا با بخار آب کمتر دست یابد. از سوی دیگر، بخار آب بیشتری در دمای بالاتر برای رسیدن به رطوبت نسبی بالا مورد نیاز است.

محدوده استاندارد دما-رطوبت برای اکثر محفظه های آزمایش 10 درجه سانتی گراد تا 85 درجه سانتی گراد با 10٪ تا 98٪ RH است. به دلیل احتمال تشکیل شبنم یا مه، محدودیتی برای کمترین دمای اتاق وجود دارد. نقطه شبنم محفظه آزمایش معمولاً در 10 درجه سانتیگراد تعریف می شود. در محفظه آزمایش، سیم پیچ سرد شده هرگز روی 10 درجه سانتیگراد یا زیر انجماد تنظیم نمی شود تا یخ زدگی ایجاد نشود.

محدوده استاندارد دما-رطوبت برای اکثر محفظه های آزمایش 10 درجه سانتی گراد تا 85 درجه سانتی گراد با 10٪ تا 98٪ RH است.

تصویر

شکل 1
محدوده RH قابل دستیابی با دمای معین در شکل 1 نشان داده شده است. به عنوان مثال، کمترین سطح رطوبتی که محفظه می تواند در دمای 20 درجه سانتی گراد برود 40% RH است. در دمای 60 درجه سانتی گراد، محفظه می تواند به 20٪ RH برسد. شما باید محفظه آزمایش را در محدوده تعیین شده توسط سازنده کار کنید. هرگونه تلاش برای تنظیم خارج از محدوده ممکن است منجر به آسیب به سیستم تبرید
شود

نرخ تغییر دما

پروفیل از نظر تست دما انواع مختلفی دارد. این آزمایش‌ها را می‌توان به 3 گروه طبقه‌بندی کرد که در زیر ذکر شده است:

1. آزمایش دمای ثابت یا چرخه دما

برای آزمایش دمای ثابت، برای مدت زمان مشخصی در دمای مشخص تنظیم می‌شود. در حالی که برای تست چرخه دما، دما می تواند چندین دما در مدت زمان متفاوت باشد.

تصویر

شکل 2
شکل 2 نمایه تست چرخه دمای معمولی را نشان می دهد. علاوه بر این، سرعت تغییر دما معمولاً از 3 درجه سانتیگراد در دقیقه برای گرم کردن و 1 درجه سانتیگراد در دقیقه برای سرمایش بیشتر نیست. است
2. آزمایش سریع تغییر دما
مانند چرخه تست دما در بالا، آزمایش دمای سریع با تغییر دما با سرعت بسیار بالاتر، یعنی تا 20 درجه سانتیگراد در دقیقه انجام می شود. این تست معمولاً با نام‌های ESS (غربالگری استرس محیطی)، HALT (تست استرس با سرعت بالا) یا HASS (غربالگری استرس با سرعت بالا) شناخته می‌شود. ایده این آزمایش این است که به شما امکان می دهد کیفیت محصول را در برابر تغییرات سریع دما ارزیابی کنید.

تصویر

شکل 3

شکل 3 یک آزمایش چرخه تغییر دما سریع را نشان می دهد. توجه به این نکته ضروری است که دمای قطعه (نمونه آزمایش) همیشه از دمای هوا در محفظه عقب تر است.

سازنده محفظه باید جریان هوای داخل محفظه را طوری طراحی کند که جریان هوا دارای حجم کافی باشد تا دمای قطعه را با سرعتی نزدیکتر به دمای هوا
منتقل کند.

3. شوک

حرارتی در آزمایش شوک حرارتی، محصولات به طور مکرر با سرعت انتقال بسیار سریع دچار تغییرات شدید دمای پایین و بالا می شوند. این تست تنش تسریع شده را به محصولی که در اثر شوک های حرارتی در استفاده معمولی ایجاد می شود، تحریک می کند.

تغییر دما بین دمای سرد و گرم با سرعت بسیار سریع و بیشتر از 15 درجه سانتیگراد در دقیقه رخ می دهد.

مشخصات تست شوک حرارتی

شکل 4

محفظه های آزمایش شوک حرارتی معمولاً به 3 ناحیه یا محفظه های 2 زون طبقه بندی می شوند.

برای محفظه شوک حرارتی 3 ناحیه، محفظه از ناحیه دمای گرم، منطقه دمای سرد و منطقه آزمایش تشکیل شده است. محصول در منطقه آزمایش قرار می گیرد و هوای سرد و گرم به طور متناوب از محفظه مربوطه دمیده می شود.

برخی تجهیزات از 2 محفظه گرم و سرد مجزا (2 ناحیه) با مکانیزم آسانسوری استفاده می کنند که محصولات را بین این 2 محفظه انتقال می دهد.

ابعاد داخلی

اندازه داخلی اتاق همیشه توسط خریداران نادیده گرفته می شود. اکثر مردم به اشتباه متوجه می شوند که عملکرد محفظه تا زمانی که محصول می تواند در محفظه جا شود، صرف نظر از اندازه محصول، به فضا بستگی ندارد .
دانستن این نکته مهم است که محفظه باید دارای حجم جریان هوای کافی باشد تا از جریان هوای مؤثر اطمینان حاصل شود.
بنابراین
بهتر است محفظه ای کمی بزرگتر از خرید محفظه ای بسیار کوچک تهیه کنید.

چمبر رطوبت و دما

مهم است که بدانید محفظه باید دارای حجم جریان هوای کافی برای اطمینان از جریان هوای موثر باشد

اندازه و ابعاد در محدوده وسیعی هستند و می توانند با توجه به نیاز شما سفارشی شوند. محدوده اندازه محفظه آزمایش می تواند یک محفظه رومیزی کوچک با یک محفظه راه رفتن باشد.

محصول در اتاقک

تصویر

یک تولید کننده با تجربه همیشه از یک خریدار بالقوه سوال می پرسد: نمونه آزمایشی/محصولات چیست و چه مقدار است؟
پاسخ به سازنده اجازه می دهد تا بهترین اتاق را برای برنامه شما ارائه دهد.

“نمونه/محصولات آزمایشی چیست و چه مقدار است؟”

سناریوهای زیادی وجود دارد که راه اندازی آزمایش می تواند انجام شود، تولید کننده محفظه ویژگی های محصول و الزامات آزمایش را هنگام طراحی ساخت اتاق در نظر می گیرد.

نکته کلیدی این است که از تمام جزئیات آزمایشات خود به تامین کننده اتاق خود اطمینان حاصل
کنید.

روش خنک کننده

هوای داخل محفظه با سیستم تبرید خنک می شود. گرمای استخراج شده توسط سیستم تبرید از طریق کندانسور پخش می شود.

به طور عمده دو نوع کندانسور وجود دارد: هوا خنک یا آب خنک. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

تصویر

محفظه های کوچک معمولاً با هوا خنک به عنوان مشخصات استاندارد ارائه می شوند. این پیکربندی از نظر تحرک و صرفه جویی در فضا بسیار راحت است زیرا کندانسور هوا خنک در محفظه تعبیه شده است.

با این حال، از طرف دیگر، گرما به اتاقی که محفظه در آن قرار دارد، پخش می شود. به این ترتیب، تهویه مطبوع در اتاق باید بتواند بار گرمای اضافی تولید شده توسط محفظه را تحمل کند.

ثانیاً، کثیفی های اطراف باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که کندانسور در نزدیکی کف قرار دارد، خاک را می توان به راحتی جمع کرد. بنابراین تمیز کردن منظم کندانسور ضروری است

تصویر

اگر محفظه در محیطی کثیف قرار گرفته باشد، خنک شدن با آب می تواند راه حل خوبی باشد. در یک سیستم خنک کننده با آب، کندانسور معمولاً در فضای باز قرار می گیرد.

با این وجود، نصب سیستم خنک‌کننده با آب پیچیده‌تر و گران‌تر است. لوله کشی تبرید، نصب برج آب، سیم کشی برق و کارهای تامین آب برای این نوع سیستم مورد نیاز است. همانطور که می بینید، نصب می تواند کثیف باشد و برای شما هزینه اضافی داشته
باشد

اگر محفظه در محیطی کثیف قرار گرفته باشد، خنک شدن با آب می تواند راه حل خوبی باشد.

خلاصه
یک نتیجه گیری، انواع مختلفی از اتاق های آزمایش موجود است. برای تعیین اینکه به کدام نوع اتاقک نیاز دارید، باید در مورد درخواست خود شفاف باشید.ضروری است که اطلاعات تست و محصول را تا حد امکان با جزئیات به تامین کننده خود ارسال کنید.

چمبر رطوبت و دما

اندازه محفظه مورد نیاز چقدر است؟ نمونه آزمایشی چیست؟ چه محدوده دما یا رطوبت مورد نیاز است؟ آیا محفظه باید با هوا خنک شود یا آب خنک؟

اینها سوالات اساسی هستند که قبل از خرید محفظه تست دما و رطوبت باید روشن باشید.

چمبرهابی مقرون به صرفه با پشتیبانی عالی پس از فروش ما
طیف گسترده ای از چمبر رطوبت و دما ،چمبر تست دما و رطوبت، چمبر دارویی ، انواع دیگر چمبرهای محیطی یا حتی محفظه های سفارشی شده را با توجه به نیاز خاص شما ارائه می دهیم. تمام چمبرهای ما با قیمت مقرون به صرفه ارائه می شوند (ما به بودجه شما اهمیت می دهیم)، با گارانتی محصول و خدمات پس از فروش عالی ارائه می شود که مطمئناً نیاز شما را برآورده می کند. برای بررسی آن  با ما تماس بگیرید.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها