توسعه ی کاربرد اتوکلاو ها:

 

کاربرد اتوکلاو: محققین و پژوهشگران حوزه ی علم و فناوری همواره در پی دست یافتن به تکنولوژی های برتر جهت توسعه ی کاربردی تجهیزات آزمایشگاهی و توسعه کاربرد اتوکلاو هستند. تجهیزات آزمایشگاه در کنار سایر تجهیزات مهم علوم و فنون مرتبط، جایگاه خاصی از نظر برتری های علمی و کاربردی دارد.

 

اتوکلاو چیست ؟

اتوکلاوها، دستگاه هایی که برای استریل نمودن ابزارهای پزشکی در بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب های پزشکان و دندانپزشکان استفاده می شود. نیاز به تأمین مداوم بخار تحت فشار در دمای حدود 125 درجه سانتیگراد دارند. این امر معمولاً از طریق دیگهای بخار برقی یا مجهز به سوخت تأمین می شود. اما در بسیاری از مناطق روستایی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، برق می تواند غیر قابل اطمینان یا غیرقابل استفاده باشد و سوخت گران است.

در حال حاضر  گروهی از محققین در MIT و موسسه فناوری هند راهی برای تولید منفعلانه بخار مورد نیاز، فقط با استفاده از انرژی نور خورشید، بدون نیاز به سوخت و برق ارائه داده اند. این دستگاه که به یک جمع کننده خورشیدی در حدود 2 متر مربع برای تامین انرژی اتوکلاو کلینیک کوچک نیاز دارد. می تواند تجهیزات استریل ایمن و با هزینه کم را در مکان های دور نگهداری کند. نمونه اولیه با موفقیت در بمبئی هند آزمایش شد.

 

سیستم های جدید اتوکلاو 

کلید سیستم جدید استفاده از ایرو گل شفاف نوری است. ماده ای که طی چند سال گذشته توسط وانگ و همکارانش تولید شده است. این ماده در اصل یک کف سبک ساخته شده از سیلیس، ماده شن و ماسه ساحل است. اما بیشتر از هوا تشکیل شده است. این ماده عایق حرارتی موثری را ایجاد می کند و سرعت اتلاف گرما را ده برابر کاهش می دهد.

این ماده عایق شفاف در بالای آنچه در واقع تجهیزات خارج از قفسه برای تولید آب گرم خورشیدی است، متصل می شود، که متشکل از یک صفحه مسی با یک پوشش سیاه جذب کننده حرارت است، به مجموعه ای از لوله های زیرین متصل می شود. با گرم شدن آفتاب صفحه، آب جاری از لوله های زیر آن گرما را می گیرد. اما با افزودن لایه عایق شفاف در بالا، به علاوه آینه های آلومینیومی صیقل داده شده در هر طرف صفحه برای هدایت نور اضافی خورشید به صفحه، این سیستم می تواند بخار با دمای بالا به جای فقط آب گرم تولید کند. این سیستم از گرانش برای تغذیه آب از یک مخزن به داخل صفحه استفاده می کند. بخار سپس به بالای محفظه افزایش می یابد و از طریق یک لوله دیگر، بخار تحت فشار را به اتوکلاو منتقل می کند.

 

آزمایش های بمبئی

در آزمایش های بمبئی، حتی اگر آسمان گرفته و ابری باشد. در مقایسه با یک روز آفتابی تنها 70 درصد خلوص ایجاد می کند. این دستگاه موفق شد بخار اشباع شده مورد نیاز جهت استریل را برای مدت زمان نیم ساعت تولید کند.

این آزمایش با یک واحد در مقیاس کوچک، فقط حدود یک چهارم متر مربع، انجام شد. اما نشان داد که میزان تولید بخار کافی است که یک واحد مشابه در جایی بین 1 تا 3 مربع باشد.

تیم کارشناسی این حوزه می گوید: که این فرآیند می تواند برای اهداف دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، بسیاری از سیستم های پردازش مواد غذایی و آشامیدنی به بخار دمای بالا متکی هستند. آنها معمولاً توسط دیگهای بخار با سوخت فسیلی تامین می شود. آنها می گویند سیستم های منفعل خورشیدی برای تولید این بخار، هزینه سوخت را از بین می برند. بنابراین می تواند در بسیاری از صنایع گزینه جذابی باشد.

 

آینده اتوکلاو ها

درنهایت، چنین سیستم هایی باید بسیار مقرون به صرفه تر از سیستم هایی باشند که برای تولید بخار ده برابر یا بیشتر نور خورشید را متمرکز می کنند.

تیم علمی و کارشناسان شرکت نور صنعت تجهیز فردوس با بهره گیری از آخرین دستاورد های علمی و تحقیقاتی در سراسر دنیا و با بالا بردن توان عملی و مهارت های فنی خود سعی در تولید و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت بالا را دارد. تعهد شرکت نور صنعت تجهیز فردوس رضایت مشتریان عزیز است.

امیدواری از مقاله تحقیقات جدید برای توسعه ی کاربرد اتوکلاو ها بهره کافی را برده باشید.

جهت خرید انواع اتوکلاو ها میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

واحد فروش :

09109249050

09924040145

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *