• تاریخ انتشار: 3 دی 1399

تحقیقات لامپ LED

در حال حاضر لامپ های LED به صورت طیف گسترده ای از محصولات خانگی و صنعتی در دسترس هستند و هر ساله تولیدشان رو به رشد است. توسعه ی سریع فناوری  لامپ های  LED  منجر به تولید بیشتر محصولات و بهبود کارایی تولید می شود . مزایایی مانند صرفه جویی در انرژی، عدم آسیب به محیط زیست، عمر بالا و ایمنی بیشتر این لامپ ها، باعث شده است که شرکت های تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی توجه خاصی به این نوع لامپ ها  و استفاده از آن ها در طراحی محصولات خود نمایند.

با گذر جریان از لامپ های LED مقداری از انرژی به صورت نور ساطع می شود. طی یک دهه ی گذشته لامپ های LED سه نور آبی، سبز و قرمز تولید می کردند بنابراین کاربردشان محدود بود. کم کم لامپ های LED وارد بازار شدند که نور سفید با هاله ای از نور آبی ساطع می کردند. یکی از مهم ترین فاکتور ها در طراحی و ساخت اتاق های رشد،اتاق کشت بافت گیاهی ،  ژرمیناتور تامین منابع نوری آن است.

جهت بررسی تخصصی ژرمیناتور آزمایشگاهی و همچنین اطلاع از قیمت کلیک کنید.

 

اتاق رشد

 لامپ های LED در اتاق های رشد گیاه

نور به عنوان یکی از فاکتور های مهم برای رشد گیاه محسوب می شود. نور خورشید که ارزان ترین منبع نوری است ولی برای کشاورزی همیشه به میزان لازم در اختیار نیست. در نتیجه استفاده از لامپ های LED برای افزایش تولید و کیفیت گیاه بسیار متداول شده است.

گیاهان نسبت به انسان ها حساسیت کاملا متفاوتی به طیف نوری دارند. نور در واقع به صورت ذره های ریزی هستند که فوتون یا کوانتوم نامیده می شوند.  مقدار انرژی فوتون ها بسته به طول موج آنها (رنگ طیف نوری) تغییر می کند. برای یک انرژی نورانی نور قرمز تقریبا یک ونیم برابر فوتون بیشتر از نور آبی تولید می کند.

یعنی غالبا منابع نور قرمز فوتون بیشتری از منابع نور آبی تولید می کنند. البته گیاهان دارای حساسیت متفاوت به رنگ های مختلف نور نشان داده و اثرات متفاوتی روی آنها می گذارد. درنتیجه استفاده از منبع نوری مناسب برای هر گیاه برای دستیابی به نتیجه بهینه در تولید آن موثر است.

فواید : 

لامپ های LED در صنعت کشاورزی بسیار مفید و سودمند می باشد. مهمترین فواید این لامپ ها می توان به تولید بیشتر، شکوفایی زودتر، رشد ریشه سریعتر، کنترل بیشتر روی رشد گیاه و استفاده اقتصادی از زمین کشاورزی اشاره کرد.  همچنین از نظر مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه هستند.بطوری که کشاورزان طی فصول زمستان و پاییز با استفاده از  لامپ های LED انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند. با ادامه مقاله لامپ LED در اتاق رشد ها و فیتوترون ها و ژرمیناتور همراه ما باشید.

لامپ های LED در گلخانه های تحقیقاتی:

لامپ های LED در گلخانه های تحقیقاتی مورد محاسبه ی روشنایی قرار می گیرند که شامل سطح نور، طیف نور، یکنواختی مورد نیاز و زمان و مکان نور  و شرایطی که سطح روشنایی اثرگذار باشد مانند شرایط جوی و غیره و میزان مصرف انرژی می باشد و  این محاسبات برای محصولات مختلف کشاورزی از جمله تولید سبزیجات، پرورش برگ و گیاهان جوان، گل های زینتی، رشد و نگهداری گیاه قابل استفاده است

نمودار حساسیت گیاه بر اثر افزایش نور در اتاق رشد کشت بافت

لامپ LED در ژرمیناتور

تنها قسمتی از طیف تابش عمومی که می تواند توسط گیاهان برای عمل فوتوسنتز مورد استفاده

قرار گیرد بین 400 تا 700 نانو متر است که به آن PAR

(Photosynthetically Active Radiation) گفته می شود.

تعداد فوتون ها در ناحیه PAR نور پرورش دهنده گفته می شود که میکرومول نامیده می شود. . درنتیجه تقریبا 45 درصد نور عمومی نور PAR است. فتوسنتز فرآیند اصلی رشد گیاه است که نور قسمت اصلی آن است.

این انرژی گاز دی اکسید کربن و آب را توسط برگ و ریشه به گلوکز تبدیل می کند. این فرآیند به این صورت انجام می شود: داخل یک اتاق رشد  انتقال نور معمولا به 35 تا 50 درصد کاهش پیدا می کند.

DLI مناسب :

پس داشتن DLI متوسط کمتر از 3 مول بر متر مربع بر روز در گلخانه تحقیقاتی  در طول فصول تاریک تر سال غیر معمول نیست.

در کل داشتن DLI 4 تا 6 مول بر متر مربع بر روز برای رشد گل های تزئینی قطع شدنی و حداقل 10 تا 12 مول بر متر مربع بر روز برای گل های تزئینی باغچه ای و گیاهانی که در طول بهار و تابستان گل دارند و گل های گلدانی پیشنهاد می شود.

کیفیت گیاه با افزایش DLI میانگین افزایش پیدا می کند. با افزایش DLI شاخه، ریشه وتعداد گل ها افزایش ودر برخی مواقع ارتفاع گیاهان کاهش پیدا می کند. البته استثنائاتی نیز وجود دارد مانند بنفشه آفریقایی و ارکیده فالانئوپتیس تحت DLI میانگین 4 تا 6 مول بر مترمربع بر روز رشد خوبی دارند.

DLI به صورت مول بر مترمربع بر روز اندازه گیری می شود که به معنی تعداد مول های نور بر واحد سطح که یک متر مربع است در یک روز می باشد. یک مول یک عدد ثابت بسیار بزرگ است. (1023*022/6)

Growthchamber
 • نور مطمئن برای تکمیل نور موجود فراهم می شود یا جایگزین نور موجود می شود.

مزایای استفاده از لامپ LED  در کشاورزی تحقیقاتی مانند  گلخانه های تحقیقاتی و اتاق های رشد گیاهان:

 • افزایش یکنواختی و کیفیت گیاه
 • نورهای قابل کنترل و قابل تنظیم برای کنترل وتکرارپذیری رشد گیاه
 • استفاده بهینه از فضای اتاق رشد گیاه و کشت بافت
 • مدیریت موثر گرما
 • تولید مثل  بیشتر
 • جایگزین لامپ های پر توان بنا به راندمان بالا نوردهی
 • ایجاد یکنواختی در نوردهی و کاهش فاصله بین لایه ها
 • افزایش سرعت رشد دانه و کوتاه کردن زمان چرخه ی تولید
 •  کاهش هزینه دستگاه تهویه هوا و افزایش عمر سیستم الکتریکی با مدیریت گرمای موثر

مزایای استفاده از لامپ LED  در کشاورزی شهری و تولید سبزیجات و انواع صیفی جات

 • کاهش هزینه ی تولید با نتیجه خوب و پایدار
 •  بهبود کیفیت محصولات غذایی و گل دهی و تولید بیشتر
 • کاهش زمان رسیدن محصول و سبزیجات تازه
 • بهبود وضعیت زمین و بهره وری زمین با استفاده از روش چند لایه ای

 

شرکت نور صنعت فردوس با داشتن تحقیقات بالا در این زمینه و همچین مشاوره گرفتن از محققین پژوهشگاه بیو تکنولوژی کرج  و موسسه گیاه پزشکی کشور و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک بر روی لامپ های LED برای رشد و نمو در اتاق های رشد کشت بافت، اتاق های رشد گیاه، فیتوترون ها و ژرمیناتور ها استفاده نموده است.

امیدواریم از مقاله لامپ LED در اتاق رشد ها و فیتوترون ها و ژرمیناتور بهره کافی را برده باشید.

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها