• تاریخ انتشار: 6 بهمن 1401
اتاق تست چمبر

انواع اتاق تست چمبر

بیشتر اتاق تست چمبر ها برای انجام بیش از یک نوع آزمایش برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان طراحی شده‌اند. محفظه های طراحی شده ویژه، قابلیت حیات محصول جدیدی را که در شرف معرفی است، آزمایش می کنند. اکثر محفظه ها تست دما و رطوبت یا تست استقامت استرس و ارتعاش را انجام می دهند. تعدادی منتخب غربالگری استرس با سرعت بالا (HASS) یا تست زندگی با سرعت بالا (HALT) را انجام می دهند.

 

استفاده از اتاق تست چمبر به بخش مهمی از توسعه، آزمایش و بازاریابی محصول مدرن تبدیل شده است. در زیر تعدادی از انواع مختلف فهرست شده است.

محفظه های تست آنکوئیک یا EMC

محفظه‌های تست Anechoic یا EMC با مواد جاذب صدا و الکترومغناطیسی پوشانده شده‌اند تا در برابر تداخل الکترومغناطیسی ضعیف محافظت شوند. آنها انتشار تشعشعات یک محصول یا مصونیت آن در برابر تشعشعات را آزمایش می کنند. از آنجایی که محفظه ها در برابر تداخل خارجی محافظت می شوند، اپراتور اندازه گیری دقیق میدان EMC تولید شده توسط یک دستگاه را دریافت می کند و می تواند تعیین کند که آیا یک قطعه از تجهیزات با استانداردهای انتشار مطابقت دارد یا خیر. تصویر زیر مربوط به فضای داخلی یک محفظه انکوئیک است.


اتاق های تست برودتی

محفظه های تست برودتی دمای بسیار پایینی ایجاد می کنند. با استفاده از نیتروژن مایع یا هلیوم، یک محفظه برودتی می تواند به دمای پایین -238 درجه فارنهایت یا (-150 درجه سانتیگراد) برسد. آنها زمان بر و پرهزینه هستند زیرا دما باید به آرامی کاهش یابد.

اتاق تست چمبر

اتاق های تست مکانیکی

محفظه‌های آزمایش مکانیکی آزمایش‌های مکانیکی مانند سختی، ضربه، لرزش، ضربه، شکستگی و خستگی را انجام می‌دهند. در برخی صنایع به شیکر معروفند. تصویر زیر مربوط به دستگاه تست کشش است.

اتاق های آزمون مدولار

محفظه های آزمایش مدولار از پیش مهندسی و پیش ساخته شده اند تا هر نوع نیاز آزمایشی را برآورده کنند. آنها شامل سیستم های کنترل دمای الکتریکی مدولار هستند که می توانند برای برآوردن هر شرایط دلخواه سازگار شوند.

اتاق های تست فشار

محفظه های تست فشار، محصولات را تحت فشار شدید قرار می دهند. آنها فشارهای استاتیک و متغیر را در ارتفاعات بالا و اعماق اقیانوس شبیه سازی می کنند. فشارها می تواند به 60000 psi برسد یا برای ایجاد خلاء کاهش یابد.

اتاق‌های آزمون پذیرش

محفظه های آزمایشی Reach-in نوعی از تهویه مطبوع از راه دور قابل حمل هستند که می توانند هر شکلی از شرایط محیطی را شبیه سازی کنند. آنها روش بسیار مناسبی برای تحقیقات گیاه شناسی و بیولوژیکی هستند.

تهویه مطبوع از راه دور

تهویه‌کننده‌های ریموت را می‌توان با محصولات بزرگ و یا غیرقابل دسترس استفاده کرد. آنها دارای تنظیمات دمایی انعطاف پذیر برای مکان های منزوی هستند، می توانند تغییرات دما و شرایط مرطوب را ایجاد کنند، مقرون به صرفه هستند.

اتاق های تست پایداری

محفظه‌های تست پایداری دارای یک محیط کنترل‌شده هستند که در آن همه متغیرها به جز متغیرهایی که برای آزمایش اصلاح شده‌اند، ثابت نگه داشته می‌شوند. آنها عمدتاً برای آزمایش محدوده دما و رطوبت استفاده می شوند، اما همچنین می توانند آزمایش ماندگاری داروها، مواد غذایی، محصولات مراقبت شخصی و غذا و نوشیدنی را مطابق با الزامات ICH Q1A انجام دهند.

اتاق های آزمون ثابت

محفظه‌های آزمایش ثابت، آزمایش مواد ماندگاری طولانی‌مدت را انجام می‌دهند و می‌توانند طیف وسیعی از محیط‌ها و دماهای مرطوب را شبیه‌سازی کنند. انواع تست ها شامل پیری تسریع شده، بسته بندی، علوم زیستی، ذخیره سازی و تحقیق است.

اتاق های تست رومیزی

محفظه های تست رومیزی برای آزمایش اقلام کوچک طراحی شده اند اما عملکردی مشابه محفظه های بزرگتر با تغییرات دما و سطوح رطوبت دارند. آنها در اندازه های مختلف، از یک تا چهار فوت مکعب هستند.

اتاق های تست خلاء

محفظه های آزمایش خلاء هوا و فشار را از یک محفظه مهر و موم شده حذف می کنند تا اثرات خلاء را ارزیابی کنند. آزمایش توسط اتاق آزمایش خلاء مورد نیاز صنایع هوافضا و دفاعی است. مهندسان فضاپیما از آن برای آزمایش الکترونیک، مدارها، لنزها، فیلترها و مواد ساختاری استفاده می کنند.

اتاق‌های آزمایش متحرک

محفظه‌های آزمایشی به اندازه کافی بزرگ هستند که فرد می‌تواند وارد آن شود. اندازه آنها از یک کمد کوچک تا اندازه هایی که می توانند برای یک ماشین یا کامیون مناسب باشند متفاوت هستند و می توانند طیف کاملی از آزمایشات را از شوک حرارتی و اسپری نمک گرفته تا تغییرات رطوبت و دما را تکمیل کنند. این ویدیوی یوتیوب یک مرکز تست فورد را نشان می‌دهد که در هوای سرد آزمایشی را روی کامیون‌ها و خودروها انجام می‌دهد.

محفظه های تست جوش داده شده

محفظه های آزمایش جوش داده شده برای کاربردهایی که به دمای بالای 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتیگراد)، رطوبت بالا، تغییرات سریع دما و شبیه سازی ارتفاع نیاز دارند، ایده آل هستند. آنها دارای ساختار یک تکه و یک قاب فولادی مهر و موم شده هستند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها