• تاریخ انتشار: 6 دی 1400
علائم ایمنی آزمایشگاه

آگاهی و درک علائم ایمنی آزمایشگاه برای نگهداری خوب آزمایشگاه و ایمنی روزانه ضروری است. محیطی که شما هر روز در آن کار می کنید مملو از اشیاء قابل اشتعال، مواد شیمیایی خطرناک، ابزارهای ظریف و مواردی است که باید با مراقبت ویژه از آنها استفاده کرد. برای محافظت از کارمندان، وجود علائم کافی برای هشدار و آگاه کردن کارکنان و بازدیدکنندگان در مورد خطرات احتمالی ضروری است.

شما علائم ایمنی آزمایشگاهی متعددی را در سراسر آزمایشگاه خواهید دید و این وظیفه شماست تا معنای دقیق این علائم ایمنی آزمایشگاه  را دقیقا بدانید.

در این مطلب از وبسایت نور صنعت فردوس قصد داریم این علائم را به صورت تصویری به شما عزیزان معرفی کنیم.

 

انواع علائم ایمنی آزمایشگاه

هشدار عمومی

علائم ایمنی آزمایشگاه

این یکی از رایج ترین نشانه هایی است که احتمالاً در آزمایشگاه می بینید. این نماد یک هشدار عمومی را نشان می دهد و به عنوان یک یادآوری گسترده عمل می کند که منطقه ای که در آن کار می کنید احتمالاً حاوی خطر است و باید بر این اساس کار کنید. احتمالاً این علامت را روی تجهیزات آزمایشگاهی ، کمدها و حتی درها پیدا خواهید کرد.

هر بار که این علامت را می بینید، به یاد داشته باشید که با احتیاط عمل کنید.

 

خطر زیستی

علائم ایمنی آزمایشگاه

تجهیزات یا ظروف آزمایشگاهی که با آنها سر و کار دارید احتمالاً با مواد خطرناک زیستی در تماس بوده اند و بنابراین در معرض خطر آلودگی قرار دارند. اگر آزمایشگاهی با عوامل عفونی کار می کند، این علامت باید منطقه را مطابق با آن مشخص کند.

قوانین ایمن ماندن هنگام کار با مواد خطرناک زیستی سه مورد است:

  • حتما از محافظ مناسب استفاده کنید. دستکش‌ها و عینک‌های آزمایشگاهی می‌توانند کافی باشند یا در موقعیت‌های خاصی می‌توان از لباس‌های کامل برای محافظت از کل بدن در برابر بیماری‌های عفونی بالقوه استفاده کرد.
  • مناطقی که دارای این نماد هستند باید به طور مرتب ضد عفونی شده و به طور کامل تمیز شوند.
  • باید یک سیاست موثر برای محدود کردن نشت های احتمالی وجود داشته باشد. هر موقعیتی که در آزمایشگاه دارید، وظیفه شما این است که از خطرات مرتبط با خطرات زیستی آگاه باشید و بدانید که چگونه آنها را محدود کنید.

 

خطر مواد منفجره

علائم ایمنی آزمایشگاه

این نماد نشان می دهد که مواد شیمیایی با خاصیت انفجاری در منطقه وجود دارد. این می تواند شامل مواد منفجره ناپایدار باشد که باعث واکنش های شیمیایی خطرناک می شود. همچنین می‌تواند به مواد خود واکنش‌گر و مخلوط‌های شیمیایی اشاره داشته باشد که می‌توانند در غیاب هوا باعث انفجار شوند.

حتماً یک سیاست آتش سوزی و انفجار داشته باشید که همه کسانی که از آزمایشگاه استفاده می کنند از آن آگاه باشند. تمام مواد شیمیایی را ایمن و ایمن نگهداری کنید و منطقه را از خطرات غیر ضروری دور نگه دارید.

 

مواد قابل اشتعال

علائم ایمنی آزمایشگاه

این علامت معمولاً در آزمایشگاه ها وجود دارد و نشان می دهد که احتمال وجود مواد قابل اشتعال وجود دارد.

اطمینان حاصل کنید که هر گونه مواد قابل اشتعال به وضوح با علائم مناسب برچسب گذاری شده است. این نوع مواد شامل حلال ها و حتی مواد تمیزکننده خشن هستند. مطمئن شوید که چنین مواد شیمیایی را دور از گرما، شعله های باز و هر منبع گرمایی دیگری که می تواند باعث اشتعال آنها شود، نگهداری کنید.

 

مواد سمی

علائم ایمنی آزمایشگاه

این علامت را در مناطقی پیدا خواهید کرد که موادی در آن نگهداری می شوند که در صورت استنشاق، بلع یا تماس با پوست می توانند برای انسان مضر باشند.

اثرات این گونه مواد که در تماس با بافت انسانی قرار می گیرند بسته به ماده و غلظت آن می تواند متفاوت باشد، بنابراین مطمئن شوید که پروتکل ها و ارزیابی خطرات را برای هر سناریو در محل داشته باشید. در صورت وجود مواد سمی باید از ماسک، عینک و دستکش استفاده شود.

 

تشعشعات غیر یونیزه

علائم ایمنی آزمایشگاه

این نماد را در مناطقی که تشعشعات غیر یونیزه وجود دارد پیدا خواهید کرد. این شامل طیف کامل فرابنفش، نور مرئی، مادون قرمز، مایکروویو، فرکانس رادیویی و فرکانس‌های بسیار پایین است.

همه منابع تشعشعات غیریونیزه باید به وضوح مشخص شوند. قرار گرفتن در معرض تشعشعات غیریونیزه را می توان از طریق تجهیزات حفاظت فردی، کنترل های مهندسی و کابینت های ایمنی بیولوژیکی محدود کرد.

 

تابش یونیزان

علائم ایمنی آزمایشگاه

این نماد نشان می دهد که تشعشعات یونیزه کننده (به عبارت دیگر تابشی که انرژی کافی برای آزاد کردن الکترون ها از اتم ها یا مولکول ها و یونیزه کردن آنها را دارد) وجود دارد. شما احتمالاً نمادی را می بینید که در آن تجهیزات اشعه ایکس، کانن های پرتو پزشکی و شتاب دهنده های ذرات یافت می شود.

لباس های محافظ باید پوشیده شود و همه افراد به جز کارکنان ضروری باید از آن دوری کنند.

 

دمای پایین

علائم ایمنی آزمایشگاه

نماد دمای پایین یا خطرات برودتی را نشان می دهد. این مواد اغلب زیر نقطه انجماد هستند و با مواد شیمیایی مانند نیتروژن مایع ذخیره می شوند.

هنگام برخورد با تجهیزاتی مانند این، پوشیدن تجهیزات محافظ شخصی بسیار مهم است. این شامل دستکش‌های لاستیکی ضخیم که تا آرنج‌ها می‌رسد، کفش‌های پنجه بسته، پیش‌بند لاستیکی و محافظ‌های صورت را شامل می‌شود.

 

خطر نور UV

علائم ایمنی آزمایشگاه

این علامت مناطقی را نشان می دهد که نور فرابنفش در آنها وجود دارد.

قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش می تواند از زخم روی پوست تا سرطان پوست متغیر باشد. مطمئن شوید که از PPE مناسب استفاده کنید و تا حد امکان از آن منطقه دوری کنید.

 

مواد اکسید کننده

علائم ایمنی آزمایشگاه

این علامت نشان دهنده وجود مواد اکسید کننده مانند برم، کلرات، نیترات، اسید پرکلریک و پراکسیدها است.

اکسیژن ساخته شده توسط این مواد می تواند احتمال آتش سوزی یا انفجار را افزایش دهد و برخی از آنها دارای خواص سمی و خورنده هستند که می تواند برای پوست مضر باشد. اقدامات احتیاطی ایمنی در برابر آتش سوزی را انجام دهید و از تجهیزات حفاظت فردی مانند دستکش، عینک و محافظ صورت استفاده کنید.

 

خطر پرتو لیزر

علائم ایمنی آزمایشگاه

علامت نشان دهنده وجود پرتوهای لیزر است.

قرار گرفتن مستقیم در معرض پرتوهای لیزر پتانسیل آسیب رساندن به چشم و پوست را دارد. کارکنان آزمایشگاه باید برای محافظت در برابر خطرات احتمالی آتش سوزی لباس محافظ مناسب غیر قابل اشتعال بپوشند.

 

خطر تابش نوری

علائم ایمنی آزمایشگاه

این نماد نشان می دهد که تابش نوری وجود دارد، این شامل اشعه ماوراء بنفش، نور مرئی و مادون قرمز است.

هنگام برخورد با تشعشعات نوری، لباس و تجهیزات محافظ ضروری است. به طور خاص، لیزرهای تولیدکننده تشعشع باید مسیر پرتوی سیستم لیزر را محصور کنند و کاربران باید قبل از استفاده از لیزر، برای اطمینان از عدم وجود بازتاب ناخواسته بررسی کنند.

 

 

 

 

منبع :

A Visual Guide to Science Safety Symbols in a Laboratory

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها