• تاریخ انتشار: 22 تیر 1400
عینک آزمایشگاهی

عینک ایمنی آزمایشگاهی

عینک آزمایشگاهی یکی از اصلی ترین تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده کارکنان انواع آزمایشگاه ها برای ایجاد ایمنی برای چشم است.

یکی از چیزهایی که همگی به آن یقین داریم، وجود خطرات احتمالی آسیب به چشم ها در آزمایشگاه است. در تمام آزمایشگاه های مدرن و غیر مدرن دنیا، آسیب های چشمی وجود دارد و یکی از اصلی ترین خطرات آزمایشگاه به شمار می رود. همانند شنوایی، اگر شما بینایی خود را نیز از دست بدهید، به احتمال بالا تا آخر عمر نابینا خواهید بود. بنابراین، باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید که خطر آسیب دیدگی را به حداقل برساند.

عینک های ایمنی آزمایشگاهی، امروزه آنقدر سبک و راحت هستند که جای هیچ بهانه ای برای عدم استفاده باقی نمیگذارند. اکثر کاربران آزمایشگاه بعد از مدتی حتی متوجه اینکه عینک آزمایشگاهی بر روی چشمان آنان است نمیشوند. در واقع، پیشرفت های مداوم در طراحی، تناسب و عملکرد عینک آزمایشگاهی دلیل اصلی افزایش میزان تمایل به استفاده از آن در آزمایشگاه است.

بسیار مهم است که در هنگام شستشوی ظروف آزمایشگاهی از لوازم ایمنی استفاده کرد.

 

خطرات احتمالی چشم در آزمایشگاه

اصلی ترین خطری که در آزمایشگاه برای چشم ها وجود دارد، خطر پاشش شیمیایی(مانند اسید آزمایشگاهی) است. گرد و غبار، بخارات شیمیایی، ذرات معلق، خرده شیشه و عواملی مانند آنها در کسری از ثانیه توان آسیب زدن به چشم ها را دارند. آسیب هایی که گاها امکان جبران آنها وجود ندارد.

از جمله خطرات دیگر میتوان به اشعه ماورا بنفش، UVL ، لیزر و سوختگی های حرارتی اشاره کرد.

بنابراین، مسئله این نیست که چه زمانی از محافظ و یا عینک آزمایشگاهی استفاده کنیم. ما در تمام طول مدتی که در آزمایشگاه هستیم باید از لوازم ایمنی آزمایشگاه استفاده کنیم. مسئله اصلی اینجاست که چه نوع محافظ و یا عینک ایمنی آزمایشگاهی برای شما مناسب است.

برای پاسخ به این سوال، به خواندن ادامه مطلب بپردازید.

انواع عینک آزمایشگاهی

همیشه از عینک ایمنی آزمایشگاهی که مطابق با استاندارد ملی است استفاده کنید.

عینک ایمنی با لنزهای پلی کربنات پرکاربردترین نوع محافظ چشم است. پلی کربنات نوعی پلاستیک است که به دلیل خواص منحصر به فرد مقاومت و انعطاف پذیری ، مقاومت شدیدی در برابر ضربه دارد. با این حال ، از آنجا که مقاومت در برابر ضربه از انعطاف پذیری ناشی می شود ، مواد مستعد خراشیدن هستند. بنابراین به دنبال عینک های ایمنی با لنزهای پلی کربنات روکش شده باشید.

عینک آزمایشگاهی

عینک های آزمایشگاهی را میتوان در چند دسته طبقه بندی کرد.

دسته اول که عینک های ایمنی آزمایشگاه هستند.

دسته دوم عینک هایی که می توانند جایگزین دسته اول شوند. تفاوت آنها با دسته اول این است که اطرافشون هم محافظ های جانبی دارد.

دسته سوم هم آنهایی هستند که دارای نقاب یا محافظ کل صورت می باشند.

این عینک ها در انواع ساده، UV، لبه دار و دودی وجود دارند.

سبک بودن عینک ایمنی آزمایشگاه

گرچه سبک بودن قطعاً از ویژگی های ایمنی نیست. اما همان چیزی است که انگیزه بسیاری از کارشناسان برای استفاده از عینک ایمنی است. طبق تجربیات ما ، امکاناتی که عینک های ایمنی شیشه ای جدید و شیک ارائه می دهند ، موارد رعایت قوانین را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. زیرا کارمندان واقعاً می خواهند از آن استفاده کنند.

عینک محافظ چشم آزمایشگاهی

مراقب خطرات چشمی باشید

منابع نوری ، لیزر و تابش متناوب خطرات خطرناکی را برای چشم ایجاد می کند. خطرات بستگی به طول موج و قدرت منبع نور ، مدت زمان قرار گرفتن در معرض ، و ساختار چشم جذب نور می کند. بازتاب روی سطح یک خطر بالقوه جدی است. یک متخصص فنی صالح باید عینک ایمنی مناسب برای لیزر یا سایر کاربردهای خاص را با دقت انتخاب کند.

بینایی یکی از با ارزش ترین حواس ماست. چشم های ما بسیار مستعد آسیب هایی هستند که می توانند منجر به ناتوانی جدی یا طولانی مدت شوند. کم هزینه بودن ، کارایی و سبک های بیشمار عینک آزمایشگاهی امروزی استفاده از محافظ مناسب چشم را بیش از هر زمان دیگری آسان می کند.

همچنین در هنگامی آسیب های شیمیایی در آزمایشگاه میتوان به سرعت از دوش و چشم شوی آزمایشگاهی استفاده کرد.

منابع مطلب :

General Purpose Safety Glasses

Essential Eye Protection for the Lab

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها