• تاریخ انتشار: 27 آذر 1399
چمبر پایداری مواد

 

بررسی نورسنجی نوری در آزمایش چمبر پایداری مواد و محصولات دارویی بر اساس ضوابط و معیار های استاندارد دنیا:

نورسنجی نوری در آزمایش چمبر

  1. لامپهای فلورسنت سفید و خنک با خروجی مشابه
  2. لامپهای فلورسنت UVA با توزیع طیفی 320 نانومتر تا 400 نانومتر و حداکثر انتشار انرژی بین 350 نانومتر و 370 نانومترجهت تست در چمبر دارو نسبت قابل توجهی از امواج باید در محدوده 320 نانومتر تا 360 نانومتر و 360 نانومتر تا 400 نانومتر باشد.
  3. نمونه ها باید حداقل 1.2 میلیون ساعت در معرض نور مرئی (VIS) و حداقل 200 وات ساعت در متر مربع در معرض UVAدر چمبرهای پایداری قرار گیرند.

چمبر پایداری مواد

کدام سنسورهای نور در چمبر تست دما و رطوبت بهتر هستند: مسطح یا کروی؟ 

برای آزمایش پایداری چمبر  نور، دو نوع حسگر نور موجود است. ردیاب هایی با سطح حسگر مسطح (سنسورهای مسطح) و ردیاب هایی با سطح سنسور کروی (سنسورهای کروی)

دو تفاوت عمده بین آنها وجود دارد. در یک حالت، سنسور شدت تابش را محاسبه می کند. در حالی که مورد دیگر شدت واقعی تابش را اندازه گیری می کند.

قانون کسینوس لامبرت بیان می کند که با کج شدن زاویه ها شدت تابش کاهش می یابد. به منظور جبران این کاهش، سنسورهای مسطح با پخش کننده از آنچه به عنوان تصحیح کسینوس شناخته می شود استفاده می کنند. این بدان معنی است که فقط بخش کوچکی از تابش که به سطح حسگر برخورد می کند در واقع اندازه گیری می شود. تابشی که با زاویه 90 درجه برخورد می کند. برای تمام زوایای بروز دیگر ( شکل 1) ، شدت تابش با استفاده از یک معادله ریاضی محاسبه می شود.

به همین دلیل توصیه نمی شود که از حسگرهای مسطح با پخش کننده ها برای آزمایش قابلیت پایداری مواد و محصولات دارویی استفاده شود.  این مورد در مورد سنسورهای مسطح بدون پخش کننده نیز صدق می کند، زیرا آنها شدت تابش واقعی را حتی کمتر ثبت می کنند.

نور سنجی نوری در آزمایش چمبر پایداری مواد

شکل 1 :

قانون کسینوس لامبرت بیان می کند که با کج شدن زاویه ها شدت تابش کاهش می یابد. در نتیجه، سنسور مسطح نیاز به اصلاح کسینوس دارد. تصویر، زاویه بروز سطح حسگر مسطح را با درصد تابش ورودی در هر مورد نشان می دهد، در مقایسه با زاویه بروز 90 درجه

تفاوت دوم مربوط به نیمکره های اندازه گیری است. همانطور که شکل 1 نشان می دهد ، یک سنسور مسطح فقط می تواند تابش بالای سطح سنسور را مشاهده کند. نمی تواند تابشی را که زاویه بروز آن 0 یا 180 درجه است ثبت کند. علاوه بر این، نمی تواند تابشی از زیر را ثبت کند.

LQC مخفف Light Quantum Control ™ است و روش نور سنجی نور ثبت شده برای آزمایشات پایداری نور است. دو سنسور کروی که می توانند آزادانه قرار بگیرند.(شکل 3) میزان نور UVA(حداقل 200 وات ساعت در هر متر مربع) و نور مرئی (حداقل 1.2 میلیون لوکس ساعت) را کنترل می کنند. هنگامی که دوز نور حاصل شد، محفظه به طور خودکار خاموش می شود.

نور سنجی نوری در آزمایش چمبر پایداری مواد

شکل 2 :

یک سنسور کروی است که  امکان اندازه گیری شدت تابش را از همه جهات فراهم می کند. از آنجا که سنسور کروی تنها نوع سنسوری است که در واقع شدت تابش را اندازه گیری می کند و تابش پراکنده را ثبت می نماید…

 

شکل 3

دو سنسور کروی به اندازه یک توپ گلف را می توان آزادانه در محفظه قرار داد تا UVA و نور مرئی (VIS) را اندازه گیری کند.

توصیه نمی شود از سنسورهایی که به طور دائمی نصب شده اند استفاده کنید. زیرا جا دادن نمونه ها و دسته ها در اطراف آنها دشوار است.

شرکت نور صنعت فردوس با بیش از 15 سابقه تولید انواع تجهیزات آزمایشگاهی بخصوص چمبرهای دارو و چمبر تست دما و رطوبت توانسته علاوه بر بی نیاز کردن کشور از واردات این محصول صادرات تجهیزات آزمایشگاهی را به کشورهای خارجی آغاز نماید.

امیدواریم از مقاله بررسی نورسنجی نوری در آزمایش چمبر پایداری مواد و بهره کافی را برده باشید. از قسمت دیدگاه ها باما در ارتباط باشید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها