• تاریخ انتشار: 8 مرداد 1401
یخچال‌های آزمایشگاهی

از یخچال‌های آزمایشگاهی برای خنک کردن نمونه ها یا نمونه ها برای نگهداری استفاده می شود. آنها شامل واحدهای تبرید برای نگهداری پلاسمای خون و سایر فرآورده های خونی و همچنین واکسن ها و سایر لوازم پزشکی یا دارویی می شوند. آنها با یخچال های استاندارد مورد استفاده در خانه ها یا رستوران ها متفاوت هستند زیرا باید کاملاً بهداشتی و کاملاً قابل اعتماد باشند.

یخچال‌های آزمایشگاهی برای به حداقل رساندن خطر آلودگی باکتریایی و انفجار مواد فرار باید دمای ثابتی را حفظ کنند. برای دستیابی به درجه بالایی از دقت، یخچال برای گردش هوا و یک فن برای حفظ دمای یکنواخت همیشه نیاز دارد. هنگامی که در باز است، فن خاموش می شود تا هوای سرد از دستگاه خارج نشود. یخچال‌های آزمایشگاهی دارای محفظه‌های جداگانه برای جلوگیری از آلودگی متقابل هستند و می‌توانند لوازم پزشکی خاصی مانند خون یا واکسن را در خود جای دهند.

چهار نوع یخچال‌های آزمایشگاهی وجود دارد.

یخچال های ضد انفجار برای نگهداری مایعات قابل اشتعال و مواد شیمیایی خطرناک طراحی شده اند. کمبود تجهیزات الکتریکی از آتش سوزی ناشی از جرقه در محل ذخیره سازی جلوگیری می کند و استفاده از آن را با مواد قابل احتراق ایمن می کند.

یخچال آزمایشگهی

یخچال‌های آزمایشگاهی

برای حفظ دمای ثابت و نظارت بر دما با نمایشگرهای دیجیتال طراحی شده اند. آنها یخچال های آزمایشگاهی عمومی هستند و باید دارای بخش هایی با قابلیت قفل شدن باشند که به راحتی تمیز شوند. آنها همچنین برای خنک کردن نمونه ها و برای نگهداری استفاده می شوند.

یخچال‌های بانک خون

مطابق با قوانین آمریکا و اروپا هستند. قابلیت اطمینان برای این نوع، همراه با توانایی نظارت بر دما بسیار مهم است. آنها همچنین باید محفظه های جداگانه ای برای نگهداری انواع نمونه داشته باشند.

یخچال‌های کروماتوگرافی 

برای آزمایش های تحقیقاتی طراحی شده اند. آنها به بهترین وجه برای آزمایشگاه هایی استفاده می شوند که نمونه ها و روش های پزشکی نیاز به تنظیمات دما و پایداری دقیق دارند. به عنوان مثال، یکی از یخچال‌های آزمایشگاهی می توان برای راه اندازی یک دستگاه کروماتوگرافی در محفظه یخچال استفاده کرد.

قابلیت دما

یخچال های آزمایشگاهی معمولاً از 2 درجه سانتیگراد تا 10 درجه سانتیگراد کار می کنند، اگرچه استثناهایی وجود دارد. بهتر است از یخچالی استفاده کنید که دقیقاً نیازهای دما را برآورده کند، زیرا هر چه دما کمتر باشد به قدرت بیشتری نیاز دارد. تنظیمات کنترل یخچال های آزمایشگاهی می تواند از یک ترموستات شماره گیری ساده (سرد، سردتر، سردترین) تا یک صفحه نمایش دیجیتال LED پیچیده باشد که امکان کنترل های منطقی قابل برنامه ریزی دقیق را فراهم می کند.

سردخانه دارو

یخچال‌های آزمایشگاهی ا رطوبت کم رطوبت هوای محیط را به حداقل می رساند. یخچال‌های آزمایشگاهی با رطوبت کم برای نگهداری بذر و کاربردهایی طراحی شده‌اند که درهای یخچال مرتباً باز و بسته می‌شوند. یکی دیگر از ویژگی های مفید، عملکرد یخ زدایی خودکار است. این کار یخچال را بدون یخ زدگی نگه می دارد و در ظرفیت بهینه کار می کند. در چرخه یخ زدایی خودکار، کمپرسور خاموش می شود و فن هوا را روی کویل ها می دمد تا یخ زدگی را از بین ببرد. یک فن داخلی هوا را در سرتاسر یخچال به گردش در می آورد و دما را یکنواخت نگه می دارد. یخچال‌های آزمایشگاهی با سیستم‌های یخ‌زدایی دستی زمانی توصیه می‌شوند که محافظت از نمونه‌ها از خشک شدن مهم باشد.

برای زمان‌های بازیابی و بازیابی سریع‌تر، برخی از یخچال‌های آزمایشگاهی به ویژگی‌هایی مانند تبرید بای پس و کنترل‌های مبتنی بر ریزپردازنده مجهز هستند. یک پلنوم دیوار عقب و هیت سینک روی پلنوم یا کف می تواند به محدود کردن افزایش دما کمک کند.

یخچال داروخانه

طرح

هنگام انتخاب یخچال‌های آزمایشگاهی، توجه به فضای مورد نیاز ضروری است. اگر فضا در آزمایشگاه محدود باشد، می توان یخچال را روی دیوار نصب کرد یا در واحد دیگری گنجاند. برخی از یخچال های آزمایشگاهی به گونه ای طراحی شده اند که در زیر پیشخوان آزمایشگاه قرار می گیرند. طرح های صرفه جویی در فضا به دلیل اندازه شان بیشتر در معرض نوسانات دما هستند. واحدهای مستقل بزرگتر نیز موجود است.

اکثر یخچال های آزمایشگاهی مجهز به یک یا چند درب جامد یا درب شیشه ای کشویی هستند. برای جلوگیری از دسترسی پرسنل غیرمجاز به اقلام خطرناک مانند نمونه های بالینی، مواد مخدر و واکسن ها، یخچال ها باید قفل شوند.

به طور معمول، قفسه های قابل تنظیم در یخچال های آزمایشگاهی از فلزاتی مانند آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. محصولات با قفسه های ساخته شده از سیم پوشش داده شده نیز موجود است. بر اساس طراحی، اکثر قفسه های یخچال دارای قابلیت شستشو، بهداشتی  هستند. بسیاری از یخچال ها دارای کشوهای قابل جانمایی یا کابینت های جداگانه و همچنین سیستم هشدار هستند. این می تواند به ریشه کنی آلودگی متقاطع مواد و جلوگیری از دست زدن به وسایل حساس توسط پرسنل غیرمجاز کمک کند.

استانداردها

یخچال‌های آزمایشگاهی که با مقررات سازمان‌هایی مانند سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مطابقت دارند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سطوح خاصی از کنترل دما و دمای یکنواخت را در سراسر اتاق فراهم کنند. استانداردهای اضافی شامل AA-52150 است که الزامات فنی و تضمین کیفیت را برای یک یخچال غیرغذایی، ضد انفجار، یخچال آزمایشگاهی و BS 4376-1 برای ذخیره سازی خون الکتریکی تعریف می کند.

امتیاز دهید

چهار نوع یخچال آزمایشگاهی وجود دارد.

یخچال های ضد انفجار یخچال های آزمایشگاهی یخچال های بانک خون یخچال های کروماتوگرافی 
یخچال های آزمایشگاهی معمولاً از 2 درجه سانتیگراد تا 10 درجه سانتیگراد کار می کنند
یخچال های ضد انفجار برای نگهداری مایعات قابل اشتعال و مواد شیمیایی خطرناک طراحی شده اند. کمبود تجهیزات الکتریکی از آتش سوزی ناشی از جرقه در محل ذخیره سازی جلوگیری می کند و استفاده از آن را با مواد قابل احتراق ایمن می کند.
یخچال های کروماتوگرافی برای آزمایش های تحقیقاتی طراحی شده اند. آنها به بهترین وجه برای آزمایشگاه هایی استفاده می شوند که نمونه ها و روش های پزشکی نیاز به تنظیمات دما و پایداری دقیق دارند. به عنوان مثال، یکی از یخچال‌های آزمایشگاهی می توان برای راه اندازی یک دستگاه کروماتوگرافی در محفظه یخچال استفاده کرد.

دیدگاه شما

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها