نور صنعت تجهیز : طراح و تولید کننده ی تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی
 تست پایداری چیست؟

تست پایداری چیست؟

تست پایداری چیست؟

تست پایداری یک محصول به این معنی است که محصول چه مدت می تواند تحت تاثیر عوامل مختلف محیطی مانند دما، رطوبت و نور شکل اصلی خود را بدون تغییر قابل مشاهده حفظ کند.
تست و آزمایش پایداری در واقع نوعی تجزیه و تحلیل آماری است که می تواند یک محصول دارویی را بدون تغییر در ترکیب شیمیایی اصلی خود ذخیره نماید.

محصولات دارویی در صورت نگهداری طولانی مدت تمایل به تغییر و آزاد سازی محصولات جانبی دارند. آزمایش پایداری شواهدی در مورد چگونگی ذخیره ی برخی از محصولات دارویی در دمای اتاق و در شرایط کنترل شده ارائه می دهد.

از آنجایی که خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و میکروبی یک محصول ممکن است در شرایط نگهداری شدید تغییر کند لذا ماندگاری یک محصول طی تست و آزمایش پایداری بررسی می شود.

اهمیت انجام تست پایداری چیست؟

تعیین ماندگاری:
کیفیت محصول دارویی با توجه به زمان تحت دما، رطوبت و شدت نور متفاوت است. با انجام این تست می توان یک محصول دارویی را در شرایط عادی و شتابدار بدون تخریب به ساختارش آنرا ذخیره نمود. بنابراین با این تست تاریخ انقضای محصولات دارویی تعیین می شود.

ارایه ی توصیه های لازم برای شرایط نگهداری:
محصولات مختلف به شرایط مختلف ذخیره سازی نیاز دارند که در تست پایداری این شرایط مشخص می شود و شرکت های تولید کننده این شرایط را ثبت می کنند.

حذف ناخالصی ها:
هر ماده ای تحت عوامل مختلف محیطی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد پس با انجام تست پایداری این ناخالصی ها آزاد می شوند و راه از بین بردن و حذف آن ها برای محققین آسان می گردد.

توسعه ی محصول:
تست و آزمایش پایداری راهی مطمئن برای بررسی اثر بخشی یک محصول جدید است. این آزمایش به ارزیابی پایداری فیزیکی، شیمیایی یک محصول کمک می کند. طبق مطالعات صورت گرفته متخصصان و محققان طی این تست، تحقیق و توسعه ی محصول موجود را دوباره طراحی نموده و محصول جدید را تولید می کنند.

تضمین کیفیت:
تضمین کیفیت بخش جدایی ناپذیر هر صنعتی است. برای تضمین کیفیت، محصول طی تست پایداری، تحت تاثیر تنش های زیاد نگه داشته می شود و میزان تجزیه ی آن مشاهده می شود. آزمایش پایداری خلوص مواد اولیه و کیفیت محصول نهایی را تضمین می کند و این اطمینان را به شرکت های تولید کننده می دهد تا محصول جدید را به بازار عرضه کنند.

انتخاب مواد بسته بندی محصول:
طی آزمایش پایداری، محصول در معرض رطوبت و دما قرار می گیرد و با مشاهده ی اثرات موجود آب و دما بر روی کیفیت محصول، مواد بسته بندی محصول انتخاب می شود و این بسته بندی باید کیفیت محصول را به هنگام حمل و نگهداری حفظ کند.

اخذ تایید قانونی:
انجام تست پایداری به لحاظ اخذ تایید قانونی لازم است. چنانچه محصولی استاندارد های لازم کیفیت را برخوردار نباشد هیچ وقت به مرحله ی تجازی سازی نمی رسد چرا که تایید قانونی ندارد.

چمبر تست شرایط پایداری:
این دستگاه طراحی و ساخت شرکت نور صنعت تجهیز فردوس می باشد که برای انجام تمامی این تست ها بکار می رود.

چمبر تست پایداری

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *